Zwroty pieniędzy za odwołane wycieczki turystyczne

Opublikowano: 23.09.2020
Pomoc przedsiębiorcomPrzeciwdziałanie COVID-19Turystyka
Ustawa wprowadza mechanizm zwrotu pieniędzy klientom biur podróży za odwołane wycieczki w związku z pandemią COVID-19 oraz tworzy specjalne fundusze pomocowe dla branży turystycznej.

Kogo dotyczy?

Organizatorzy turystyki (biura podróży)Klienci biur podróży (podróżni)Agenci turystyczniPrzewoźnicy turystyczniPiloci wycieczek i przewodnicy

Najważniejsze zmiany

  • Utworzenie Turystycznego Funduszu Zwrotów do wypłat klientom za odwołane wycieczki
  • Utworzenie Turystycznego Funduszu Pomocowego dla wsparcia branży turystycznej
  • Wprowadzenie dodatkowego świadczenia postojowego dla branży turystycznej i eventowej
  • Zwolnienie z ZUS dla firm turystycznych za okres lipiec-wrzesień 2020
  • Wydłużenie terminu składania wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Klienci biur podróży otrzymają zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki bez konieczności przyjmowania voucherów. Biura podróży będą mogły rozłożyć spłatę tych zobowiązań na 72 raty, co pozwoli im uniknąć bankructwa. Firmy z branży turystycznej i eventowej otrzymają dodatkowe wsparcie w postaci świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Agenci turystyczni zachowają prawo do prowizji mimo zwrotów pieniędzy klientom.

Terminy i wdrożenie

Utworzenie Turystycznego Funduszu Zwrotów
01.10.2020
Termin składania wniosków o zwrot pieniędzy
31.12.2020
Utworzenie Turystycznego Funduszu Pomocowego
01.01.2021
Rozpoczęcie spłaty rat przez biura podróży
21.04.2021

Kontekst

Pandemia COVID-19 spowodowała masowe odwołania wycieczek turystycznych, co postawiło branżę turystyczną w trudnej sytuacji finansowej. Biura podróży nie były w stanie zwrócić klientom wpłaconych pieniędzy, a jednocześnie stanęły przed widmem bankructwa. Ustawa ma na celu ochronę zarówno interesów klientów, jak i zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom z branży turystycznej.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.