Zwiększenie deficytu budżetu państwa na 2024
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Zwiększenie planowanego deficytu budżetu państwa do 240,3 mld zł
- Ustalenie dochodów budżetu państwa na poziomie 626,1 mld zł
- Zwiększenie limitu pożyczek dla samorządów w ramach postępowania naprawczego do 500 mln zł
- Aktualizacja planów finansowych państwowych funduszy celowych
- Zmiana planów dotacji podmiotowych i przedmiotowych
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Zwiększenie deficytu budżetowego może wpłynąć na poziom długu publicznego i stabilność finansów państwa. Większy limit pożyczek dla samorządów w trudnej sytuacji finansowej umożliwi im przeprowadzenie programów naprawczych. Zmiany w planach finansowych funduszy celowych, w tym Funduszu Emerytalno-Rentowego i Funduszu Cyberbezpieczeństwa, wpłyną na realizację zadań w tych obszarach.
Terminy i wdrożenie
30.11.2024
Kontekst
Nowelizacja ustawy budżetowej jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację gospodarczą i finansową państwa w trakcie roku budżetowego. Korekta planów finansowych ma na celu dostosowanie budżetu do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych państwa, w tym zwiększenie wsparcia dla samorządów w trudnej sytuacji finansowej.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.