Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Zmiana procedury czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej
- Dostosowanie wymogów kształcenia pielęgniarek i położnych do standardów UE
- Przeniesienie rejestru obywateli UE czasowo wykonujących zawód z okręgowych izb do Naczelnej Rady
- Wprowadzenie nowych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych położnych z państw UE
- Wprowadzenie możliwości wydawania zaświadczeń dla pielęgniarek ubiegających się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE
Praktyczne skutki dla obywateli
Średni wpływ - Ustawa ułatwi pielęgniarkom i położnym z UE czasowe wykonywanie zawodu w Polsce. Uproszczone zostaną procedury administracyjne związane z rejestracją i uznawaniem kwalifikacji. Polskie pielęgniarki uzyskają łatwiejszy dostęp do pracy w innych krajach UE dzięki nowym zaświadczeniom. Zmiany powinny przyczynić się do zwiększenia mobilności zawodowej pielęgniarek i położnych w ramach UE.
Terminy i wdrożenie
01.09.2022
01.09.2022
Kontekst
Ustawa stanowi implementację dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Zmiany mają na celu dostosowanie polskich przepisów do standardów europejskich oraz ułatwienie mobilności zawodowej pielęgniarek i położnych w ramach UE. Ustawa wprowadza również zmiany w innych ustawach, m.in. dotyczących lekarzy, farmaceutów, ratowników medycznych i fizjoterapeutów.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.