Zmiany w zatrudnianiu i statusie dyplomatów

Opublikowano: 02.06.2021
Administracja publicznaPrawo pracySłużba dyplomatyczna
Ustawa wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania służby zagranicznej, w tym w zakresie zatrudniania, statusu dyplomatów, świadczeń oraz procedur mianowania i odwoływania pracowników placówek zagranicznych.

Kogo dotyczy?

Dyplomaci zawodowiPracownicy służby zagranicznejPracownicy krajowi w placówkach zagranicznychPracownicy delegowani do placówek zagranicznychCzłonkowie rodzin dyplomatów

Najważniejsze zmiany

  • Rozszerzenie definicji członków rodziny dyplomaty o osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji
  • Wprowadzenie 30-dniowego okresu wypowiedzenia dla pracowników zagranicznych i krajowych
  • Możliwość dodania słów 'Tak mi dopomóż Bóg' podczas ślubowania dyplomatycznego
  • Nowe zasady dotyczące urlopów i nieobecności w pracy w placówkach zagranicznych
  • Zmiana procedury mianowania ambasadorów i Stałego Przedstawiciela RP przy UE

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Ustawa porządkuje status prawny pracowników służby zagranicznej i wprowadza jaśniejsze zasady zatrudniania w placówkach dyplomatycznych. Dyplomaci i ich rodziny zyskują lepszą ochronę socjalną, szczególnie w przypadku opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Wprowadzono też bardziej przejrzyste zasady dotyczące urlopów i nieobecności w pracy, co poprawi warunki pracy w placówkach zagranicznych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
16.06.2021
Wydanie aktów mianowania dla dyplomatów zawodowych
16.09.2021
Przekazanie dokumentów do IPN
15.08.2021
Zakończenie okresu przejściowego w sprawach wynagrodzeń
31.03.2023

Kontekst

Ustawa stanowi nowelizację niedawno uchwalonej ustawy o służbie zagranicznej z 21 stycznia 2021 r. Wprowadza poprawki i uzupełnienia, które mają usprawnić funkcjonowanie polskiej dyplomacji. Zmiany dotyczą głównie kwestii pracowniczych, statusu dyplomatów oraz procedur związanych z funkcjonowaniem placówek zagranicznych.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.