Zmiany w szkolnictwie wyższym i doktoratach

Opublikowano: 31.01.2023
Edukacja i szkolnictwoNaukaSzkolnictwo wyższe
Ustawa wprowadza liczne zmiany w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, szczególnie w zakresie nadawania stopni naukowych, funkcjonowania szkół doktorskich oraz uprawnień studentów i doktorantów.

Kogo dotyczy?

Uczelnie wyższeStudenciDoktoranciNauczyciele akademiccyOsoby ubiegające się o stopnie naukoweInstytuty badawczeInstytuty PAN

Najważniejsze zmiany

  • Nowe zasady nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, w tym wprowadzenie kolokwium habilitacyjnego
  • Możliwość zaliczania pracy zawodowej na poczet praktyk studenckich
  • Nowe regulacje dotyczące stypendiów socjalnych i naukowych
  • Uproszczenie procedur dla cudzoziemców studiujących w Polsce
  • Zmiany w funkcjonowaniu szkół doktorskich i przygotowywaniu rozpraw doktorskich

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Studenci będą mogli łatwiej zaliczyć praktyki zawodowe dzięki uznawaniu ich dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Osoby przygotowujące doktoraty w trybie eksternistycznym otrzymają jaśniejsze zasady korzystania z infrastruktury badawczej uczelni. Cudzoziemcy, w tym obywatele Wielkiej Brytanii po Brexicie, zyskają łatwiejszy dostęp do studiów i stypendiów w Polsce. Wprowadzenie kolokwium habilitacyjnego zmieni przebieg postępowań habilitacyjnych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
15.02.2023
Wejście w życie przepisów o wnioskach do RDN
30.04.2023
Wejście w życie przepisów o dyplomach doktorskich
31.07.2023
Wejście w życie przepisów o kolokwium habilitacyjnym
01.10.2023

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na potrzebę doprecyzowania i usprawnienia przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego i nauki, które zostały wprowadzone w 2018 roku. Zmiany mają na celu ułatwienie funkcjonowania uczelni, usprawnienie procesu nadawania stopni naukowych oraz dostosowanie przepisów do sytuacji po Brexicie w zakresie statusu studentów z Wielkiej Brytanii.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.