Zmiany w podatku od instytucji finansowych

Opublikowano: 23.12.2022
EnergetykaOchrona środowiskaPodatki i finanse
Ustawa wprowadza zmiany w podatku od instytucji finansowych, ogranicza możliwość odliczania kosztów robotyzacji dla działalności wysokoemisyjnych oraz modyfikuje zasady wydatków budżetowych na 2022 rok.

Kogo dotyczy?

Instytucje finansowePrzedsiębiorcy korzystający z ulgi na robotyzacjęPodmioty dotknięte kryzysem energetycznymEmeryci i renciściSiły zbrojne

Najważniejsze zmiany

  • Zmiana zasad obliczania podstawy opodatkowania dla instytucji finansowych
  • Ograniczenie możliwości odliczania kosztów robotyzacji dla działalności wysokoemisyjnych
  • Wyłączenie z limitu wydatków budżetowych na 2022 r. działań wspierających podmioty dotknięte kryzysem energetycznym
  • Wyłączenie z limitu wydatków budżetowych na 2022 r. wsparcia dla emerytów i rencistów
  • Wyłączenie z limitu wydatków budżetowych na 2022 r. finansowania sił zbrojnych

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Instytucje finansowe będą mogły obniżyć podstawę opodatkowania o wartość określonych aktywów, co może wpłynąć na ich sytuację finansową. Przedsiębiorcy działający w branżach wysokoemisyjnych stracą możliwość odliczania kosztów robotyzacji od lutego 2023 r. Rząd zyskuje większą elastyczność w wydatkowaniu środków na wsparcie w kryzysie energetycznym, pomoc emerytom i rencistom oraz finansowanie sił zbrojnych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie przepisów dotyczących wydatków budżetowych
24.12.2022
Wejście w życie głównych przepisów ustawy
01.01.2023
Wejście w życie przepisów o ograniczeniu ulgi na robotyzację
01.02.2023

Kontekst

Ustawa jest częścią szerszych działań dostosowujących system podatkowy do wyzwań związanych z kryzysem energetycznym i polityką klimatyczną UE. Wprowadza zmiany mające na celu ograniczenie wsparcia dla działalności wysokoemisyjnych oraz zwiększenie elastyczności budżetowej w zakresie reagowania na bieżące wyzwania gospodarcze i społeczne.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.