Zmiany w finansowaniu szpitali i kredytach medycznych

Opublikowano: 04.03.2022
Finanse publiczneOchrona zdrowiaSzkolnictwo wyższe
Ustawa wprowadza zmiany w systemie finansowania świadczeń zdrowotnych, przedłuża obowiązywanie wykazu świadczeniodawców w systemie zabezpieczenia oraz modyfikuje zasady udzielania kredytów na studia medyczne.

Kogo dotyczy?

Szpitale i placówki medyczneNarodowy Fundusz ZdrowiaStudenci kierunków medycznychBanki udzielające kredytów na studia medyczne

Najważniejsze zmiany

  • Przedłużenie obowiązywania pierwszego wykazu świadczeniodawców w systemie zabezpieczenia do 31 grudnia 2022 r.
  • Ustalenie terminu ogłoszenia nowego wykazu świadczeniodawców na 30 września 2022 r. (obowiązującego od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2027 r.)
  • Zmiana sposobu ustalania ryczałtu dla szpitali w oparciu o dane z 2019 roku
  • Modyfikacja zasad udzielania i wypłaty kredytów na studia medyczne
  • Wprowadzenie przepisu dotyczącego stosowania art. 136 ust. 1 pkt 5 do środków finansowych

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Szpitale będą miały stabilniejsze finansowanie dzięki oparciu ryczałtów na danych z 2019 roku (sprzed pandemii). Studenci kierunków medycznych otrzymają łatwiejszy dostęp do kredytów na studia, z możliwością pokrycia opłat za rok akademicki 2021/2022. Placówki medyczne pozostaną w dotychczasowej sieci szpitali do końca 2022 roku, co zapewni ciągłość świadczeń dla pacjentów.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów ustawy
19.03.2022
Wejście w życie przepisów o wykazie świadczeniodawców, kredytach medycznych i ryczałtach
05.03.2022
Ogłoszenie nowego wykazu świadczeniodawców
30.09.2022
Wejście w życie nowego wykazu świadczeniodawców
01.01.2023

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na potrzebę dostosowania systemu finansowania ochrony zdrowia do sytuacji po pandemii COVID-19. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowego wykazu świadczeniodawców oraz oparcie ryczałtów na danych z 2019 roku ma zapewnić stabilność finansową placówek medycznych, których działalność została zakłócona przez pandemię. Jednocześnie ustawa usprawnia system kredytów na studia medyczne, co ma wspierać kształcenie przyszłych lekarzy.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.