Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie maksymalnej ceny gazu (200,17 zł/MWh) dla odbiorców uprawnionych w 2023 roku
- Utrzymanie stawek opłat dystrybucyjnych na poziomie z 2022 roku
- System rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych stosujących obniżone ceny
- Refundacja podatku VAT dla niektórych odbiorców paliw gazowych
- Wprowadzenie gazowego odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Gospodarstwa domowe i podmioty wrażliwe będą chronione przed gwałtownym wzrostem cen gazu w 2023 roku. Rachunki za gaz będą znacznie niższe niż wynikałoby to z cen rynkowych. Część odbiorców może otrzymać refundację podatku VAT od zakupu gazu. Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty za stosowanie obniżonych cen, co ma zapewnić stabilność dostaw.
Terminy i wdrożenie
21.12.2022
01.01.2023
15.02.2023
15.03.2024-30.04.2024
Kontekst
Ustawa została wprowadzona w odpowiedzi na kryzys energetyczny i gwałtowny wzrost cen gazu na rynkach europejskich, spowodowany m.in. wojną w Ukrainie. Jest częścią pakietu działań osłonowych mających chronić odbiorców przed skutkami kryzysu energetycznego. Regulacja wpisuje się w działania podejmowane przez inne kraje UE i jest zgodna z rozporządzeniem Rady UE 2022/1854 w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.