Wygaśnięcie umowy inwestycyjnej z Finlandią

Opublikowano: 22.03.2022
Gospodarka międzynarodowaInwestycje zagranicznePolityka zagraniczna
Ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP porozumienia z Finlandią regulującego skutki prawne wygaśnięcia wcześniejszej umowy o popieraniu i ochronie inwestycji z 1996 roku.

Kogo dotyczy?

Polscy inwestorzy w FinlandiiFińscy inwestorzy w PolscePrzedsiębiorstwa z kapitałem fińskimOrgany administracji publicznej

Najważniejsze zmiany

  • Ratyfikacja porozumienia o skutkach prawnych wygaśnięcia umowy inwestycyjnej z 1996 roku
  • Uregulowanie statusu prawnego inwestycji dokonanych w okresie obowiązywania poprzedniej umowy
  • Dostosowanie ram prawnych współpracy inwestycyjnej do standardów UE

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Zmiana może wpłynąć na warunki ochrony prawnej inwestycji polsko-fińskich. Inwestorzy z obu krajów będą podlegać nowym zasadom regulującym ich działalność, co może zmienić sposób rozstrzygania ewentualnych sporów. Relacje inwestycyjne będą teraz w większym stopniu regulowane przez prawo unijne zamiast dwustronnej umowy.

Terminy i wdrożenie

Uchwalenie ustawy
09.02.2022
Publikacja w Dzienniku Ustaw
22.03.2022
Wejście w życie ustawy
05.04.2022
Ratyfikacja porozumienia przez Prezydenta RP
brak danych

Kontekst

Wygaszanie dwustronnych umów inwestycyjnych między państwami członkowskimi UE jest częścią szerszego procesu dostosowywania prawa krajowego do standardów unijnych. Komisja Europejska uznała, że takie umowy są niezgodne z prawem UE, gdyż tworzą równoległe mechanizmy rozstrzygania sporów i mogą dyskryminować inwestorów z innych państw członkowskich.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.