Wybory prezydenckie wyłącznie korespondencyjne

Opublikowano: 08.05.2020
Administracja publicznaBezpieczeństwo publicznePrawo wyborcze
Ustawa wprowadza szczególne zasady przeprowadzania wyborów prezydenckich w 2020 roku wyłącznie w formie głosowania korespondencyjnego, w związku z ogłoszonym stanem epidemii COVID-19.

Kogo dotyczy?

Wyborcy w PolsceWyborcy przebywający za granicąOsoby na kwarantannie i w izolacjiPoczta Polska (operator wyznaczony)Członkowie komisji wyborczychSamorządy lokalne

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020
  • Utworzenie gminnych obwodowych komisji wyborczych zamiast obwodowych komisji wyborczych
  • Automatyczne dostarczanie pakietów wyborczych wszystkim wyborcom bez konieczności składania wniosków
  • Specjalne procedury dla osób na kwarantannie, w izolacji i przebywających za granicą
  • Zmiana zasad liczenia głosów i ustalania wyników wyborów

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Wyborcy nie muszą udawać się do lokali wyborczych - pakiety wyborcze zostaną dostarczone do ich skrzynek pocztowych lub pod wskazany adres. Po wypełnieniu karty do głosowania, wyborca umieszcza ją w specjalnej kopercie zwrotnej i wrzuca do dedykowanej skrzynki pocztowej. Osoby przebywające za granicą muszą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do konsula. Wprowadzono specjalne procedury dla osób na kwarantannie i w izolacji.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
09.05.2020
Powołanie gminnych obwodowych komisji wyborczych
11.05.2020
Dostarczenie pakietów wyborczych
od 7 dni przed dniem głosowania
Dzień głosowania
zgodnie z zarządzeniem Marszałka Sejmu

Kontekst

Ustawa została wprowadzona w związku z pandemią COVID-19 i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wyborcom podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku. Wprowadzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego miało umożliwić przeprowadzenie wyborów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.