Wsparcie finansowe dla artystów w czasie pandemii

Opublikowano: 28.08.2020
Finanse publiczneKultura i sztukaPomoc społeczna
Ustawa wprowadza mechanizmy wsparcia finansowego dla twórców i artystów dotkniętych skutkami pandemii COVID-19, umożliwiając ministrowi kultury przeznaczanie środków budżetowych na pomoc socjalną dla osób z sektora kultury.

Kogo dotyczy?

Twórcy i artyściSamorządowe instytucje artystyczneOrganizacje pozarządowe działające w dziedzinie teatru, muzyki lub tańcaPrzedsiębiorcy prowadzący działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańcaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie możliwości udzielania wsparcia finansowego w formie pomocy socjalnej dla twórców i artystów
  • Określenie zasad udzielania wsparcia z Funduszu dla instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców z sektora kultury
  • Ustanowienie procedury składania wniosków o wsparcie finansowe
  • Przedłużenie obowiązywania wybranych przepisów ustawy COVID-19
  • Określenie wsparcia jako pomocy operacyjnej na kulturę zgodnie z przepisami UE

Praktyczne skutki dla obywateli

Niski wpływ - Twórcy i artyści dotknięci skutkami pandemii będą mogli ubiegać się o pomoc socjalną, składając wnioski do ministra kultury lub wyznaczonej instytucji. Instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy z sektora teatru, muzyki i tańca otrzymają dostęp do dodatkowego wsparcia finansowego. Pomoc będzie dostępna w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przez 12 miesięcy po ich odwołaniu.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
04.09.2020
Wydanie rozporządzenia określającego szczegółowe warunki uzyskiwania wsparcia
po 04.09.2020
Wydanie rozporządzenia Rady Ministrów o zasadach rozdziału wsparcia
po 04.09.2020

Kontekst

Pandemia COVID-19 szczególnie mocno uderzyła w sektor kultury i sztuki, powodując odwołanie wydarzeń kulturalnych, zamknięcie instytucji kultury i utratę dochodów przez twórców i artystów. Ustawa stanowi odpowiedź na trudną sytuację finansową osób i podmiotów działających w sektorze kultury, zapewniając im dodatkowe mechanizmy wsparcia w czasie kryzysu.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.