Wsparcie dla firm i pracowników w czasie COVID-19

Opublikowano: 15.12.2020
GospodarkaOchrona zdrowiaPodatki i finansePomoc społecznaPrawo pracy
Ustawa wprowadza nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników dotkniętych skutkami pandemii COVID-19, w tym dodatkowe świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców z określonych branż.

Kogo dotyczy?

Przedsiębiorcy z branż szczególnie dotkniętych pandemią (gastronomia, turystyka, rozrywka, kultura)Mikro i mali przedsiębiorcyOsoby samozatrudnioneOsoby pracujące na umowach cywilnoprawnychPracownicy firm dotkniętych skutkami COVID-19

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla przedsiębiorców z określonych branż
  • Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za listopad 2020 dla wybranych branż
  • Dotacje do 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności dla mikro i małych przedsiębiorców
  • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w wysokości do 2000 zł miesięcznie
  • Nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami medycznymi w związku z COVID-19

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych pandemią otrzymają bezpośrednie wsparcie finansowe, które pomoże im utrzymać płynność finansową i miejsca pracy. Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych w sektorze kultury i turystyki mogą liczyć na dodatkowe świadczenie postojowe. Mikro i mali przedsiębiorcy mogą uzyskać bezzwrotną dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności. Pracownicy firm objętych ograniczeniami będą mogli otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń, co zmniejszy ryzyko zwolnień.

Terminy i wdrożenie

Składanie wniosków o dodatkowe świadczenie postojowe
do 31.01.2021
Składanie wniosków o zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020
do 31.01.2021
Składanie wniosków o dotację na pokrycie bieżących kosztów
do 31.01.2021
Finansowanie dofinansowania wynagrodzeń pracowników
do 30.06.2021

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na drugą falę pandemii COVID-19 i wprowadzone jesienią 2020 r. obostrzenia, które szczególnie dotknęły branże takie jak gastronomia, turystyka, rozrywka i kultura. Wsparcie ma charakter punktowy i jest skierowane do konkretnych sektorów gospodarki, które odnotowały znaczący spadek przychodów w związku z ograniczeniami w prowadzeniu działalności.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.