Większy udział społeczeństwa w ocenach środowiskowych

Opublikowano: 28.04.2021
Administracja publicznaBudownictwo i mieszkalnictwoOchrona środowiskaSądownictwo i wymiar sprawiedliwości
Ustawa wprowadza zmiany w procedurach dotyczących decyzji środowiskowych, zwiększając transparentność procesu i możliwości udziału społeczeństwa oraz organizacji ekologicznych w postępowaniach dotyczących inwestycji oddziałujących na środowisko.

Kogo dotyczy?

Inwestorzy realizujący przedsięwzięcia oddziałujące na środowiskoOrganizacje ekologiczneWłaściciele nieruchomości w zasięgu oddziaływania inwestycjiOrgany administracji publicznej wydające decyzje środowiskoweSądy administracyjne

Najważniejsze zmiany

  • Obowiązek publikowania decyzji środowiskowych w Biuletynie Informacji Publicznej na 14 dni
  • Nowe terminy i procedury dla sądów rozpatrujących wnioski o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowych
  • Przyznanie organizacjom ekologicznym i stronom prawa do odwołania od zezwoleń na inwestycje
  • Wprowadzenie załącznika graficznego określającego teren i obszar oddziaływania przedsięwzięcia
  • Ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności decyzji po upływie 60 dni od rozpoczęcia inwestycji

Praktyczne skutki dla obywateli

Niski wpływ - Obywatele i organizacje ekologiczne zyskają lepszy dostęp do informacji o planowanych inwestycjach oraz większe możliwości odwoływania się od decyzji. Inwestorzy będą musieli liczyć się z potencjalnie dłuższym procesem uzyskiwania zezwoleń, ale jednocześnie zyskają większą pewność prawną po rozpoczęciu inwestycji. Organy administracji będą zobowiązane do publikowania decyzji w BIP, co zwiększy transparentność procesu decyzyjnego.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
12.05.2021
Dostosowanie procedur przez organy administracji
od 12.05.2021
Stosowanie nowych przepisów do toczących się postępowań
od 12.05.2021

Kontekst

Ustawa stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko. Zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa do standardów unijnych w zakresie udziału społeczeństwa w procedurach środowiskowych oraz zapewnienie większej transparentności procesu decyzyjnego.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.