Większe finansowanie dla organizacji społecznych

Opublikowano: 01.12.2022
Administracja publicznaFinanse publiczneOrganizacje pozarządoweSpołeczeństwo obywatelskie
Ustawa zwiększa budżet Narodowego Instytutu Wolności oraz rozszerza jego możliwości współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym z kołami gospodyń wiejskich i organizacjami rzemieślniczymi.

Kogo dotyczy?

Organizacje pozarządoweKoła gospodyń wiejskichOrganizacje rzemieślniczeNarodowy Instytut WolnościRada NIW

Najważniejsze zmiany

  • Zwiększenie budżetu NIW z 641,78 mln zł do 1,37 mld zł na lata 2017-2026
  • Rozszerzenie możliwości współpracy NIW z organizacjami pozarządowymi, w tym z kołami gospodyń wiejskich
  • Wprowadzenie nowych zasad dotyczących konkursów na realizację zadań publicznych
  • Umożliwienie NIW prowadzenia działalności wydawniczej
  • Zmiana zasad zwrotu kosztów podróży i noclegów dla członków Rady NIW

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Organizacje pozarządowe będą miały dostęp do większych środków finansowych na realizację swoich działań. Koła gospodyń wiejskich i organizacje rzemieślnicze zostały wyraźnie wskazane jako partnerzy NIW. Nowe zasady konkursów mogą ułatwić pozyskiwanie środków przez organizacje społeczne. Zwiększony budżet NIW oznacza więcej programów wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
15.12.2022
Zwiększenie budżetu NIW
01.01.2023

Kontekst

Ustawa jest częścią działań mających na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce poprzez zwiększenie wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych. Narodowy Instytut Wolności, powołany w 2017 roku, jest główną instytucją rządową odpowiedzialną za wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a zmiany w ustawie mają zwiększyć jego skuteczność i zasięg działania.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.