Większa ochrona ofiar przemocy domowej

Opublikowano: 14.02.2023
Bezpieczeństwo publicznePomoc społecznaSądownictwo i wymiar sprawiedliwości
Ustawa wprowadza kompleksowe zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, rozszerzając katalog środków ochrony ofiar oraz usprawniając procedury sądowe i policyjne w tych sprawach.

Kogo dotyczy?

Osoby dotknięte przemocą w rodzinieOsoby stosujące przemoc w rodziniePolicja i Żandarmeria WojskowaSądyProkuraturaMałoletni świadkowie i ofiary przemocy

Najważniejsze zmiany

  • Rozszerzenie katalogu zakazów wobec sprawców przemocy (zakaz zbliżania się, kontaktowania, wstępu do miejsc przebywania ofiary)
  • Usprawnienie procedur zabezpieczających dla ofiar przemocy domowej
  • Wprowadzenie nowych typów przestępstw (m.in. zmuszanie do zawarcia małżeństwa, okaleczenie żeńskich narządów płciowych)
  • Lepsze zabezpieczenie praw małoletnich i innych wrażliwych świadków w postępowaniach
  • Uproszczenie procedur egzekucji nakazów opuszczenia mieszkania przez sprawcę

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Ofiary przemocy domowej otrzymają szybszą i skuteczniejszą ochronę prawną, w tym możliwość natychmiastowego odseparowania sprawcy. Wprowadzono specjalne procedury dla małoletnich i wrażliwych świadków, dostosowane do ich potrzeb. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymały dodatkowe uprawnienia do wydawania nakazów i zakazów wobec sprawców. Sądy będą mogły szybciej i skuteczniej reagować na przypadki przemocy domowej, a egzekucja ich postanowień będzie prostsza.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
14.08.2023
Wejście w życie przepisów dotyczących Policji
28.02.2023
Wejście w życie przepisów o przesłuchaniach i pouczeniach
14.02.2024

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na potrzebę wzmocnienia ochrony ofiar przemocy domowej oraz dostosowania polskiego prawa do standardów międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania przemocy. Wprowadza kompleksowe rozwiązania, które mają na celu skuteczniejsze zapobieganie przemocy w rodzinie i ochronę osób jej doświadczających, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb małoletnich i innych osób wymagających szczególnej ochrony.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.