Uproszczenie rejestracji pojazdów i zniesienie kart pojazdu

Opublikowano: 03.09.2020
Administracja publicznaPrawo drogoweTransport i komunikacja
Ustawa wprowadza szereg uproszczeń w procesie rejestracji pojazdów, w tym zniesienie obowiązku posiadania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz umożliwienie zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu.

Kogo dotyczy?

Właściciele pojazdówNabywcy nowych i używanych pojazdówSalony sprzedaży pojazdówOrgany rejestrujące pojazdyStacje demontażu pojazdów

Najważniejsze zmiany

  • Zniesienie obowiązku posiadania karty pojazdu i nalepki kontrolnej
  • Możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu
  • Wprowadzenie elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu za pośrednictwem salonu sprzedaży
  • Możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego na okres 3-12 miesięcy
  • Uproszczenie procedur związanych z zatrzymaniem i zwrotem dokumentów

Praktyczne skutki dla obywateli

Niski wpływ - Właściciele pojazdów nie będą musieli wymieniać tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu, co obniży koszty i skróci czas rejestracji. Nabywcy nowych pojazdów będą mogli złożyć wniosek o rejestrację za pośrednictwem salonu sprzedaży. Zniesienie karty pojazdu i nalepki kontrolnej uprości dokumentację pojazdu. Właściciele samochodów osobowych zyskają możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy.

Terminy i wdrożenie

Zniesienie obowiązku posiadania karty pojazdu i nalepki kontrolnej
04.12.2020
Możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych
04.12.2020
Wprowadzenie elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu
04.12.2020
Możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego
po ogłoszeniu komunikatu przez ministra

Kontekst

Ustawa jest częścią działań mających na celu uproszczenie procedur administracyjnych i ograniczenie biurokracji. Zmiany odpowiadają na postulaty obywateli i przedsiębiorców dotyczące ułatwienia procesu rejestracji pojazdów oraz obniżenia związanych z tym kosztów. Ustawa dostosowuje również polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.