Uproszczenie procedur geodezyjnych i kartograficznych

Opublikowano: 30.04.2020
Administracja publicznaBudownictwo i mieszkalnictwoCyfryzacjaGeodezja i kartografia
Ustawa wprowadza szereg uproszczeń w procedurach geodezyjnych i kartograficznych, w tym cyfryzację procesów, ograniczenie biurokracji oraz bezpłatny dostęp do części danych geodezyjnych.

Kogo dotyczy?

Geodeci i kartografowieInwestorzy i deweloperzyWłaściciele nieruchomościOrgany administracji geodezyjnej i kartograficznejProjektanci i architekci

Najważniejsze zmiany

  • Uproszczenie procedury zgłaszania prac geodezyjnych i przekazywania ich wyników
  • Bezpłatny dostęp do części danych geodezyjnych (m.in. ortofotomapy, numerycznego modelu terenu)
  • Wprowadzenie opłat zryczałtowanych za udostępnianie materiałów geodezyjnych
  • Cyfryzacja procesów i dokumentów geodezyjnych
  • Wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planistycznych

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Geodeci będą mogli szybciej realizować prace dzięki uproszczonym procedurom i krótszym terminom weryfikacji. Inwestorzy i projektanci zyskają łatwiejszy dostęp do danych geodezyjnych, co przyspieszy procesy inwestycyjne. Obywatele otrzymają bezpłatny dostęp do wielu danych przestrzennych, w tym ortofotomap i numerycznego modelu terenu. Cyfryzacja procesów geodezyjnych ułatwi załatwianie spraw urzędowych bez konieczności osobistych wizyt w urzędach.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
30.07.2020
Wejście w życie przepisów o zbiorach danych przestrzennych
30.10.2020
Wejście w życie przepisów o finansowaniu zadań geodezyjnych
01.01.2021
Utworzenie zbiorów danych przestrzennych dla obowiązujących aktów planistycznych
30.10.2022

Kontekst

Nowelizacja stanowi odpowiedź na postulaty środowiska geodezyjnego dotyczące uproszczenia procedur i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych. Zmiany wpisują się w szerszy kontekst cyfryzacji administracji publicznej i ułatwiania dostępu do danych przestrzennych. Ustawa realizuje również założenia dyrektywy INSPIRE dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej w Europie.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.