Uproszczenia w prowadzeniu dokumentacji budowlanej

Opublikowano: 26.07.2022
Administracja publicznaBudownictwo i mieszkalnictwoCyfryzacja
Ustawa wprowadza elektroniczne dzienniki budowy i książki obiektów budowlanych oraz cyfrowy rejestr osób z uprawnieniami budowlanymi, a także upraszcza procedury związane z dokumentacją budowlaną.

Kogo dotyczy?

InwestorzyWłaściciele i zarządcy obiektów budowlanychKierownicy budowyArchitekci i inżynierowie budownictwaOrgany administracji architektoniczno-budowlanejOrgany nadzoru budowlanego

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie elektronicznego dziennika budowy w systemie EDB
  • Utworzenie cyfrowej książki obiektu budowlanego w systemie c-KOB
  • Prowadzenie centralnego rejestru osób z uprawnieniami budowlanymi w systemie e-CRUB
  • Możliwość wyłączenia przyłączy z pozwolenia na budowę obiektu
  • Utworzenie portalu e-Budownictwo do generowania dokumentów budowlanych

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Inwestorzy i kierownicy budowy będą mogli prowadzić dzienniki budowy w formie elektronicznej, co ułatwi dokumentowanie procesu budowlanego. Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych będą zobowiązani do prowadzenia cyfrowej książki obiektu budowlanego. Osoby z uprawnieniami budowlanymi nie będą musiały dołączać kopii uprawnień i zaświadczeń o przynależności do izby, jeśli są wpisane do centralnego rejestru. Urzędy będą mogły weryfikować uprawnienia budowlane online bez żądania papierowych dokumentów.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie przepisów o centralnym rejestrze osób z uprawnieniami budowlanymi
01.08.2022
Wejście w życie przepisów o elektronicznym dzienniku budowy
26.01.2023
Wejście w życie przepisów o cyfrowej książce obiektu budowlanego
01.01.2023
Zakończenie okresu przejściowego dla papierowych dzienników budowy
31.12.2029
Zakończenie okresu przejściowego dla papierowych książek obiektów budowlanych
31.12.2026

Kontekst

Ustawa jest częścią szerszego procesu cyfryzacji administracji publicznej i upraszczania procedur administracyjnych w budownictwie. Wprowadza rozwiązania, które mają ograniczyć biurokrację, przyspieszyć procesy budowlane i ułatwić dostęp do informacji o uprawnieniach budowlanych. Zmiany wpisują się w trend digitalizacji dokumentacji budowlanej i zwiększania dostępności usług publicznych online.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.