Umowa o ekstradycji z Argentyną

Opublikowano: 01.09.2020
Sądownictwo i wymiar sprawiedliwościWspółpraca międzynarodowa
Ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP umowy o ekstradycji między Polską a Argentyną, podpisanej 5 grudnia 2019 r. w Buenos Aires.

Kogo dotyczy?

Obywatele Polski przebywający w ArgentynieObywatele Argentyny przebywający w PolsceOrgany ściganiaSądyMinisterstwo Sprawiedliwości

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie podstawy prawnej do ekstradycji osób między Polską a Argentyną
  • Określenie zasad i procedur wydawania osób ściganych między oboma państwami
  • Wzmocnienie współpracy w zakresie zwalczania przestępczości międzynarodowej

Praktyczne skutki dla obywateli

Niski wpływ - Umowa umożliwi skuteczniejsze ściganie przestępców ukrywających się na terytorium drugiego państwa. Osoby poszukiwane za przestępstwa będą mogły zostać wydane krajowi, który wystąpi o ekstradycję. Dla przeciętnego obywatela niepopełniającego przestępstw umowa nie będzie miała bezpośredniego wpływu na codzienne życie.

Terminy i wdrożenie

Uchwalenie ustawy ratyfikacyjnej
24.07.2020
Publikacja w Dzienniku Ustaw
01.09.2020
Wejście w życie ustawy
15.09.2020
Ratyfikacja umowy przez Prezydenta RP
brak danych

Kontekst

Umowa o ekstradycji jest elementem rozwijania współpracy prawnej między Polską a Argentyną. Tego typu umowy międzynarodowe są standardowym narzędziem współpracy w zakresie zwalczania przestępczości międzynarodowej i zapobiegania sytuacjom, w których przestępcy unikają odpowiedzialności karnej poprzez ucieczkę za granicę.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.