Ulga 49% na przejazdy dla niepełnosprawnych
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Przyznanie osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji prawa do ulgi 49% przy przejazdach pociągami osobowymi
- Przyznanie osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji prawa do ulgi 49% przy przejazdach autobusami w komunikacji zwykłej
- Możliwość korzystania z ulgi zarówno na podstawie biletów jednorazowych, jak i miesięcznych imiennych
Praktyczne skutki dla obywateli
Średni wpływ - Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji będą mogły korzystać z tańszych przejazdów koleją i autobusami, płacąc tylko 51% ceny biletu. Ulga obejmuje zarówno bilety jednorazowe, jak i miesięczne imienne. Zmiana ta zwiększy mobilność osób z niepełnosprawnościami i ułatwi im dostęp do transportu publicznego, co może przełożyć się na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji czy pracy.
Terminy i wdrożenie
24.08.2023
Kontekst
Ustawa stanowi element polityki społecznej państwa mającej na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie ich mobilności. Wprowadzenie ulgi transportowej ma na celu zmniejszenie wykluczenia społecznego osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji poprzez ułatwienie im korzystania z transportu publicznego.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.