Tarcza antykryzysowa dla firm i obywateli

Opublikowano: 31.03.2020
Gospodarka i przedsiębiorczośćOchrona zdrowiaPodatki i finansePomoc społecznaPrawo pracy
Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym i społecznym pandemii COVID-19, w tym wsparcie dla przedsiębiorców, pracowników i rodzin.

Kogo dotyczy?

PrzedsiębiorcyPracownicyRodzice i opiekunowieOsoby niepełnosprawneKonsumenciInstytucje finansoweSamorządyPlacówki medyczne

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 oraz opiekunów osób niepełnosprawnych
  • Uproszczenie procedur zamówień publicznych związanych z COVID-19
  • Ograniczenie maksymalnych kosztów kredytów konsumenckich
  • Możliwość zdalnego odbywania posiedzeń organów spółek i spółdzielni
  • Uproszczenie procedur budowlanych dla obiektów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Rodzice dzieci do lat 8 otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych. Kredytobiorcy będą chronieni przed zbyt wysokimi kosztami pozaodsetkowymi kredytów. Przedsiębiorcy zyskają uproszczone procedury w zamówieniach publicznych związanych z COVID-19. Spółki i spółdzielnie będą mogły podejmować decyzje zdalnie. Ułatwione zostanie również budowanie i adaptacja obiektów na cele związane z walką z epidemią.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
31.03.2020
Wejście w życie przepisów dotyczących walnych zgromadzeń
03.09.2020
Wejście w życie wybranych przepisów
01.01.2021

Kontekst

Ustawa stanowi część tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu rozwiązań przygotowanych przez rząd w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i jej negatywne skutki gospodarcze. Celem jest ochrona miejsc pracy, wsparcie przedsiębiorców oraz zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i zdrowotnego obywateli w czasie kryzysu.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.