Surowsze kary za korupcję i większa transparentność

Opublikowano: 15.11.2021
Administracja publicznaSądownictwo i wymiar sprawiedliwościSamorząd terytorialny
Ustawa wprowadza surowsze kary za przestępstwa korupcyjne, w tym zakaz pracy w instytucjach państwowych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, oraz zwiększa transparentność działania partii politycznych i instytucji publicznych poprzez obowiązek prowadzenia jawnych rejestrów umów i wpłat.

Kogo dotyczy?

Osoby pełniące funkcje publicznePartie polityczneJednostki sektora finansów publicznychPosłowie i senatorowieWójtowie, burmistrzowie i prezydenci miastSpółki z udziałem Skarbu Państwa lub samorządów

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie nowego środka karnego - zakazu zajmowania stanowisk w instytucjach państwowych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa
  • Obowiązek prowadzenia i publikowania przez partie polityczne rejestru wpłat i umów
  • Utworzenie centralnego rejestru umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych
  • Zakaz pracy posłów, senatorów i samorządowców w spółkach z udziałem Skarbu Państwa lub samorządów
  • Surowsze kary za przestępstwa korupcyjne, w tym możliwość pozbawienia praw publicznych

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Obywatele zyskają dostęp do informacji o umowach zawieranych przez instytucje publiczne i partie polityczne oraz o dużych wpłatach na rzecz partii. Osoby skazane za korupcję nie będą mogły pracować w instytucjach państwowych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zwiększy się transparentność wydatkowania środków publicznych. Samorządowcy i parlamentarzyści będą musieli zrezygnować z pracy w spółkach z udziałem państwa lub samorządu.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie przepisów o karach za korupcję i zakazie pracy w instytucjach państwowych
01.01.2022
Wejście w życie przepisów o rejestrach umów i wpłat partii politycznych oraz centralnym rejestrze umów
01.07.2022

Kontekst

Ustawa jest częścią działań antykorupcyjnych i zwiększających transparentność życia publicznego. Ma na celu ograniczenie nepotyzmu i korupcji w instytucjach państwowych i samorządowych oraz zwiększenie jawności przepływów finansowych w partiach politycznych i instytucjach publicznych. Wprowadza mechanizmy kontroli społecznej nad wydatkowaniem środków publicznych.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.