Rozszerzenie zadań Agencji Badań Medycznych

Opublikowano: 25.08.2021
Administracja publicznaNauka i badaniaOchrona zdrowia
Ustawa rozszerza zadania Agencji Badań Medycznych o finansowanie eksperymentów badawczych oraz wprowadza zmiany w dokumentach zawodowych pracowników medycznych.

Kogo dotyczy?

Agencja Badań MedycznychLekarze i lekarze dentyściDiagności laboratoryjniPielęgniarki i położneFizjoterapeuciFarmaceuciPacjenci korzystający z programów lekowych

Najważniejsze zmiany

  • Rozszerzenie zadań Agencji Badań Medycznych o finansowanie eksperymentów badawczych
  • Nowe zasady finansowania leków w programach lekowych po wygaśnięciu decyzji refundacyjnej
  • Zmiany w dokumentach potwierdzających prawo wykonywania zawodów medycznych
  • Upoważnienie samorządów zawodów medycznych do wykonywania zadań związanych z dokumentami publicznymi
  • Zmiana administratora systemu TOPSOR na Narodowy Fundusz Zdrowia

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Pacjenci korzystający z programów lekowych będą mogli kontynuować terapię nawet po wygaśnięciu decyzji refundacyjnej dla danego leku, jeśli nie ma alternatywnej opcji terapeutycznej. Dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodów medycznych będą lepiej zabezpieczone przed fałszowaniem. Agencja Badań Medycznych będzie mogła finansować szerszy zakres badań, co może przyczynić się do rozwoju nowych terapii.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
09.09.2021
Wejście w życie przepisów o TOPSOR i lekach w programach lekowych
01.07.2021
Wejście w życie przepisu o finansowaniu zadań administratora TOPSOR
01.01.2027

Kontekst

Ustawa jest częścią szerszych działań mających na celu usprawnienie systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym zwiększenie dostępności nowoczesnych terapii dla pacjentów oraz wzmocnienie roli badań naukowych w medycynie. Wprowadza również zmiany w dokumentach zawodowych pracowników medycznych w związku z ustawą o dokumentach publicznych.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.