Rekompensaty dla gmin za podatki od wiatraków

Opublikowano: 10.01.2022
EnergetykaPodatki i finanseSamorząd terytorialny
Ustawa wprowadza mechanizm rekompensowania gminom dochodów utraconych w 2018 roku w związku ze zmianą zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych, która zmniejszyła wpływy z podatku od nieruchomości.

Kogo dotyczy?

GminyWłaściciele elektrowni wiatrowychWojewodowieMinisterstwo Klimatu

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie rekompensaty dla gmin za utracone dochody z podatku od nieruchomości w 2018 roku
  • Określenie procedury składania wniosków o rekompensatę przez gminy
  • Ustalenie zasad weryfikacji wniosków przez wojewodów
  • Zaliczenie rekompensaty do dochodu podatkowego gminy
  • Wypłata rekompensaty do 31 grudnia 2022 roku

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Gminy, na których terenie znajdowały się elektrownie wiatrowe, otrzymają zwrot utraconych dochodów z podatku od nieruchomości za 2018 rok. Rekompensaty poprawią sytuację finansową tych gmin, które straciły część wpływów w wyniku zmiany przepisów dotyczących opodatkowania elektrowni wiatrowych. Środki te będą mogły zostać wykorzystane na realizację zadań własnych gmin.

Terminy i wdrożenie

Składanie wniosków przez gminy
do 5 maja 2022
Weryfikacja wniosków przez wojewodów
do 5 sierpnia 2022
Wypłata rekompensat
do 31 grudnia 2022

Kontekst

W 2018 roku weszły w życie przepisy zmieniające zakres opodatkowania elektrowni wiatrowych, które spowodowały zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W rezultacie gminy, na których terenie znajdowały się elektrownie wiatrowe, utraciły część dochodów. Ustawa ma na celu zrekompensowanie gminom tych strat finansowych.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.