Ratyfikacja protokołu o pomocy prawnej z Ukrainą

Opublikowano: 26.04.2024
Sądownictwo i wymiar sprawiedliwościWspółpraca międzynarodowa
Ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP protokołu zmieniającego umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych między Polską a Ukrainą.

Kogo dotyczy?

Obywatele Polski i UkrainyOrgany wymiaru sprawiedliwościInstytucje prawne obu państw

Najważniejsze zmiany

  • Zgoda na ratyfikację protokołu zmieniającego umowę o pomocy prawnej z 1993 roku
  • Aktualizacja zasad współpracy prawnej między Polską a Ukrainą
  • Dostosowanie procedur prawnych do współczesnych potrzeb obu państw

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Ratyfikacja protokołu może usprawnić procedury prawne w sprawach transgranicznych między Polską a Ukrainą. Obywatele obu krajów mogą liczyć na bardziej efektywną pomoc prawną w sprawach cywilnych i karnych. Szczególnie istotne może to być w kontekście zwiększonej migracji obywateli Ukrainy do Polski w ostatnich latach.

Terminy i wdrożenie

Uchwalenie ustawy ratyfikacyjnej
12.04.2024
Publikacja w Dzienniku Ustaw
26.04.2024
Wejście w życie ustawy
10.05.2024
Ratyfikacja protokołu przez Prezydenta RP
brak danych

Kontekst

Umowa o pomocy prawnej między Polską a Ukrainą z 1993 roku wymaga aktualizacji ze względu na zmiany w stosunkach dwustronnych, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie i zwiększonej migracji obywateli ukraińskich do Polski. Protokół podpisany we wrześniu 2023 roku ma na celu dostosowanie zasad współpracy prawnej do obecnych realiów i potrzeb obu państw.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.