Ratyfikacja konwencji o dziedzictwie kulturowym

Opublikowano: 21.06.2022
Kultura i dziedzictwo narodowePrawo międzynarodowe
Ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP Konwencji ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa z 2005 roku.

Kogo dotyczy?

Instytucje kulturyOrganizacje zajmujące się ochroną dziedzictwaSpołeczności lokalneObywatele

Najważniejsze zmiany

  • Włączenie Polski do międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kulturowego
  • Uznanie wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa
  • Przyjęcie międzynarodowych standardów ochrony dziedzictwa kulturowego

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Ratyfikacja konwencji może przyczynić się do lepszej ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego i zwiększenia świadomości jego wartości wśród obywateli. Może również ułatwić współpracę międzynarodową w zakresie ochrony dziedzictwa oraz dostęp do programów finansowania projektów kulturalnych. Obywatele mogą zyskać lepszy dostęp do zasobów dziedzictwa kulturowego.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
05.07.2022
Ratyfikacja konwencji przez Prezydenta RP
brak danych
Wdrożenie postanowień konwencji w polskim systemie prawnym
brak danych

Kontekst

Konwencja z Faro z 2005 roku jest dokumentem Rady Europy, który podkreśla wartość dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa i promuje podejście skupione na ludziach i ich uczestnictwie w kulturze. Ratyfikacja tej konwencji wpisuje się w szersze działania Polski na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.