Przesunięcie zmian w ochronie zabytków

Opublikowano: 26.04.2024
Administracja publicznaBudownictwo i mieszkalnictwoOchrona zabytków
Ustawa przesuwa termin wejścia w życie wcześniej przyjętych zmian w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2023 roku na 1 maja 2025 roku.

Kogo dotyczy?

Właściciele obiektów zabytkowychKonserwatorzy zabytkówUrzędy ochrony zabytkówSamorządy terytorialneInwestorzy prowadzący prace przy zabytkach

Najważniejsze zmiany

  • Przesunięcie terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie zabytków z 2023 roku na 1 maja 2025 r.

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Odroczenie wejścia w życie nowych przepisów o rok daje więcej czasu na przygotowanie się do zmian wszystkim podmiotom zaangażowanym w ochronę zabytków. Właściciele obiektów zabytkowych oraz instytucje odpowiedzialne za ich ochronę będą nadal funkcjonować według dotychczasowych zasad do maja 2025 roku. Przesunięcie terminu może wpłynąć na planowane inwestycje i prace konserwatorskie.

Terminy i wdrożenie

Publikacja ustawy
26.04.2024
Wejście w życie ustawy przesuwającej termin
01.05.2024
Nowy termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie zabytków
01.05.2025

Kontekst

Przesunięcie terminu wejścia w życie nowelizacji z 2023 roku prawdopodobnie wynika z potrzeby lepszego przygotowania instytucji i podmiotów do wdrożenia nowych przepisów. Może to być związane z koniecznością opracowania aktów wykonawczych, przygotowania systemów informatycznych lub przeszkolenia pracowników odpowiedzialnych za ochronę zabytków.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.