Przesunięcie terminów planów zagospodarowania przestrzennego
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Przesunięcie terminu uchwalenia planów ogólnych gmin z 31.12.2025 r. na 30.06.2026 r.
- Doprecyzowanie zasad wyznaczania stref planistycznych w pierwszej kolejności na obszarach z funkcją mieszkaniową
- Wprowadzenie obowiązku uzgadniania planów zagospodarowania ze Spółką Celową CPK
- Wyłączenie terenów zamkniętych z niektórych wymogów dotyczących warunków zabudowy
- Zmiana zasad tworzenia danych przestrzennych dla aktów planistycznych
Praktyczne skutki dla obywateli
Średni wpływ - Gminy będą miały więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych, co może opóźnić uporządkowanie zasad zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy zyskają dodatkowy czas na realizację inwestycji na dotychczasowych zasadach. Właściciele nieruchomości będą dłużej funkcjonować w obecnym systemie planistycznym. Nowe przepisy mają usprawnić proces planowania przestrzennego i dostosować go do specyficznych potrzeb, np. w zakresie inwestycji CPK.
Terminy i wdrożenie
Maj 2025
01.07.2026
30.06.2026
Kontekst
Ustawa jest odpowiedzią na trudności samorządów z terminowym wdrożeniem nowego systemu planowania przestrzennego wprowadzonego reformą z 2023 roku. Przesunięcie terminów ma umożliwić lepsze przygotowanie dokumentów planistycznych i zapewnić ciągłość procesów inwestycyjnych. Jednocześnie wprowadzono korekty w przepisach, które mają usprawnić proces planowania i uwzględnić specyficzne potrzeby, jak np. inwestycje związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.