Przejęcie obsługi 500+ przez ZUS

Opublikowano: 02.11.2021
Administracja publicznaPomoc społecznaŚwiadczenia rodzinne
Ustawa przenosi obsługę świadczenia wychowawczego 500+ z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wprowadzając elektroniczny system składania wniosków i wypłat świadczeń.

Kogo dotyczy?

Rodzice i opiekunowie dzieci do 18 roku życiaRodziny zastępcze i placówki opiekuńczePracownicy gmin i ośrodków pomocy społecznejZakład Ubezpieczeń Społecznych

Najważniejsze zmiany

  • Przeniesienie obsługi świadczenia 500+ z gmin do ZUS
  • Wprowadzenie wyłącznie elektronicznej formy składania wniosków
  • Wypłata świadczeń tylko w formie bezgotówkowej
  • Rozszerzenie uprawnionych o obywateli Wielkiej Brytanii po Brexicie
  • Uproszczenie procedur dla dzieci w pieczy zastępczej

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Rodzice będą składać wnioski wyłącznie elektronicznie przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia, PUE ZUS lub aplikację mobilną. Świadczenia będą wypłacane tylko na konto bankowe. Decyzje administracyjne zostaną zastąpione informacjami o przyznaniu świadczenia dostępnymi na profilu ZUS. Obsługa w urzędach gmin zostanie wygaszona, a wszystkie sprawy będą załatwiane przez ZUS.

Terminy i wdrożenie

Przygotowanie systemów informatycznych ZUS
01.01.2022
Rozpoczęcie przyjmowania wniosków przez ZUS
01.01.2022
Wygaszenie dodatków w pieczy zastępczej
01.06.2022
Zakończenie obsługi świadczeń przez gminy
31.12.2022

Kontekst

Zmiana jest elementem cyfryzacji usług publicznych i ma na celu uproszczenie systemu oraz obniżenie kosztów obsługi programu 500+. Dotychczas świadczenie było obsługiwane przez 2,5 tys. gmin, co generowało wysokie koszty administracyjne. Przeniesienie obsługi do ZUS ma usprawnić proces i zmniejszyć wydatki na obsługę programu z 350 mln zł do około 50 mln zł rocznie.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.