Przedłużenie zakazu pasz GMO do 2023 roku

Opublikowano: 07.12.2020
Bezpieczeństwo żywnościOchrona środowiskaRolnictwo
Ustawa przesuwa termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych (GMO) w żywieniu zwierząt z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2023 r.

Kogo dotyczy?

RolnicyHodowcy zwierzątProducenci paszImporterzy paszPrzemysł mięsny

Najważniejsze zmiany

  • Przesunięcie terminu zakazu stosowania pasz GMO z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2023 r.
  • Wydłużenie okresu przejściowego dla dostosowania się branży paszowej i hodowlanej do nowych wymogów
  • Umożliwienie dalszego importu i stosowania pasz GMO przez kolejne dwa lata

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Hodowcy zwierząt i producenci pasz będą mogli nadal legalnie stosować pasze GMO przez kolejne dwa lata. Pozwoli to branży na lepsze przygotowanie się do wprowadzenia zakazu i poszukiwanie alternatywnych źródeł białka roślinnego. Konsumenci nadal będą spożywać produkty pochodzące od zwierząt karmionych paszami GMO. Producenci nie będą zmuszeni do nagłej zmiany technologii produkcji, co mogłoby wpłynąć na wzrost cen mięsa i nabiału.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
01.01.2021
Nowy termin wprowadzenia zakazu stosowania pasz GMO
01.01.2023

Kontekst

Jest to kolejne przesunięcie terminu wprowadzenia zakazu stosowania pasz GMO w Polsce. Zakaz ten był już wielokrotnie odraczany ze względu na trudności w zapewnieniu alternatywnych źródeł białka roślinnego dla zwierząt hodowlanych oraz potencjalny wzrost kosztów produkcji zwierzęcej. Polska, podobnie jak inne kraje UE, jest uzależniona od importu białka roślinnego, głównie soi GMO, używanej w żywieniu zwierząt.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.