Przedłużenie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: 21.02.2024
Administracja publicznaPodatki i finansePomoc społeczna
Ustawa przedłuża okres pomocy dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce oraz wprowadza ulgi podatkowe dla podmiotów wspierających Ukrainę w związku z trwającym konfliktem zbrojnym.

Kogo dotyczy?

Obywatele Ukrainy przebywający w PolsceOrganizacje pomocoweDarczyńcy (osoby fizyczne i prawne)Jednostki samorządu terytorialnegoPodmioty medyczne i ratownicze

Najważniejsze zmiany

  • Przedłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 r.
  • Wydłużenie okresu świadczeń pomocowych z 25 do 28 miesięcy
  • Wprowadzenie ulg podatkowych dla darczyńców wspierających Ukrainę w 2024 roku
  • Zwolnienie z podatku darowizn i pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy
  • Uproszczenie procedury potwierdzania rezydencji podatkowej dla Ukraińców

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce do końca czerwca 2024 r. i korzystać z przedłużonych świadczeń pomocowych. Firmy i osoby prywatne przekazujące darowizny na rzecz Ukrainy mogą odliczyć koszty tych darowizn od podatku. Organizacje pomocowe nie będą musiały płacić podatku od otrzymanych darowizn. Uproszczone zostały również procedury potwierdzania rezydencji podatkowej dla Ukraińców.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
22.02.2024
Przedłużenie legalnego pobytu obywateli Ukrainy
30.06.2024
Okres obowiązywania ulg podatkowych dla darczyńców
31.12.2024

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na przedłużający się konflikt zbrojny w Ukrainie i potrzebę dalszego wsparcia dla uchodźców oraz organizacji niosących pomoc. Przedłużenie okresu legalnego pobytu i świadczeń pomocowych ma zapewnić stabilność sytuacji obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, a ulgi podatkowe mają zachęcić do dalszego wspierania działań pomocowych.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.