Przedłużenie ochrony przed wysokimi cenami energii
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Przedłużenie zamrożenia cen energii elektrycznej do 30 czerwca 2024 r. z limitem zużycia 1,5 MWh
- Utrzymanie maksymalnych cen gazu ziemnego do 30 czerwca 2024 r.
- Przedłużenie ochrony odbiorców ciepła systemowego do 30 czerwca 2024 r.
- Wprowadzenie gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny od przedsiębiorstw wydobywających gaz
- Wprowadzenie mechanizmu wyrównawczego dla sprzedawców ciepła
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Gospodarstwa domowe i podmioty wrażliwe będą chronione przed podwyżkami cen energii przez pierwsze półrocze 2024 r. Rachunki za energię elektryczną, gaz i ciepło pozostaną na podobnym poziomie jak w 2023 r., ale z niższymi limitami zużycia. Dla energii elektrycznej limit zużycia w pierwszym półroczu 2024 r. wyniesie 50% limitu z 2023 r. Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty za stosowanie obniżonych cen.
Terminy i wdrożenie
01.01.2024
31.03.2024
30.06.2024
Kontekst
Ustawa jest odpowiedzią na utrzymujące się wysokie ceny energii spowodowane kryzysem energetycznym wywołanym wojną w Ukrainie. Przedłużenie mechanizmów ochronnych ma zapewnić stabilność cen energii dla odbiorców w pierwszej połowie 2024 roku, jednocześnie stopniowo przygotowując rynek do powrotu do cen rynkowych. Wprowadzenie gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ma na celu częściowe sfinansowanie systemu rekompensat.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.