Polsko-izraelskie wymiany młodzieżowe

Opublikowano: 26.07.2023
Edukacja i szkolnictwoWspółpraca międzynarodowa
Ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP umowy z Izraelem dotyczącej organizacji wizyt studyjnych dla grup młodzieży między oboma krajami.

Kogo dotyczy?

Młodzież szkolnaOrganizatorzy wymian międzynarodowychPlacówki edukacyjneMinisterstwo Edukacji

Najważniejsze zmiany

  • Ustanowienie ram prawnych dla wizyt studyjnych młodzieży między Polską a Izraelem
  • Formalizacja zasad współpracy w zakresie wymian edukacyjnych
  • Umożliwienie organizacji zorganizowanych wyjazdów grup młodzieży

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Umowa ułatwi organizację wymian młodzieżowych między Polską a Izraelem, co przyczyni się do lepszego wzajemnego poznania kultur i historii obu narodów. Szkoły i organizacje edukacyjne będą mogły korzystać z oficjalnych ram współpracy przy planowaniu wizyt studyjnych. Młodzież zyska więcej możliwości uczestnictwa w międzynarodowych programach edukacyjnych.

Terminy i wdrożenie

Uchwalenie ustawy ratyfikacyjnej
16.06.2023
Publikacja w Dzienniku Ustaw
26.07.2023
Wejście w życie ustawy
09.08.2023
Ratyfikacja umowy przez Prezydenta RP
brak danych

Kontekst

Umowa stanowi ważny krok w normalizacji stosunków polsko-izraelskich, które w ostatnich latach doświadczyły napięć związanych m.in. z interpretacją historii. Wymiany młodzieżowe mają szczególne znaczenie dla budowania wzajemnego zrozumienia między narodami, zwłaszcza w kontekście wspólnej, często trudnej historii Polski i Izraela.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.