Państwowe gwarancje dla kredytów mieszkaniowych

Opublikowano: 25.11.2021
Budownictwo i mieszkalnictwoFinanse publicznePomoc społeczna
Ustawa wprowadza system państwowych gwarancji dla osób, które nie posiadają wystarczającego wkładu własnego na zakup mieszkania lub domu. Program umożliwia zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego z gwarancją BGK oraz oferuje dodatkowe wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi.

Kogo dotyczy?

Osoby planujące zakup pierwszego mieszkania lub domuRodziny z dziećmiBanki udzielające kredytów mieszkaniowychBank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie gwarancji BGK zastępującej wkład własny do 20% wartości nieruchomości (maksymalnie 100 000 zł)
  • Możliwość uzyskania kredytu bez wymaganego wkładu własnego
  • Spłata części kredytu przez państwo przy urodzeniu drugiego dziecka (20 000 zł) i kolejnych dzieci (60 000 zł)
  • Utworzenie Rządowego Funduszu Mieszkaniowego finansującego program
  • Ograniczenie programu do osób nieposiadających innej nieruchomości (z wyjątkami dla rodzin wielodzietnych)

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Osoby bez oszczędności na wkład własny będą mogły łatwiej uzyskać kredyt mieszkaniowy. Rodziny z dziećmi otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe w postaci częściowej spłaty kredytu. Program ma zwiększyć dostępność mieszkań dla młodych rodzin i osób rozpoczynających samodzielne życie. Kredytobiorcy będą musieli zapłacić jednorazową prowizję w wysokości 1% kwoty objętej gwarancją.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie przepisów o utworzeniu Rządowego Funduszu Mieszkaniowego
09.12.2021
Wejście w życie całej ustawy
26.05.2022
Zakończenie programu udzielania gwarantowanych kredytów
31.12.2030

Kontekst

Program wpisuje się w rządową politykę wspierania rodzin i zwiększania dostępności mieszkań. Jest odpowiedzią na problem wysokich cen mieszkań i trudności w zgromadzeniu wkładu własnego, szczególnie przez młode osoby. Ustawa ma również na celu wsparcie demograficzne poprzez zachęty finansowe dla rodzin decydujących się na drugie i kolejne dziecko.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.