Osłony socjalne dla pracowników energetyki i górnictwa
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie urlopu energetycznego (do 4 lat) dla pracowników sektora elektroenergetycznego
- Wprowadzenie urlopu górniczego (do 4 lat) dla pracowników branży górnictwa węgla brunatnego
- Możliwość otrzymania jednorazowej odprawy pieniężnej w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia
- Wypłata świadczenia socjalnego w wysokości 80% wynagrodzenia w okresie korzystania z urlopu
- Utworzenie systemu finansowania świadczeń z budżetu państwa poprzez dotacje celowe
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Pracownicy zagrożeni utratą pracy w związku z transformacją energetyczną otrzymają zabezpieczenie finansowe do czasu nabycia uprawnień emerytalnych. Osoby, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury, będą mogły skorzystać z urlopu energetycznego lub górniczego z zachowaniem 80% wynagrodzenia. Pozostali pracownicy z co najmniej 5-letnim stażem pracy będą mogli otrzymać jednorazową odprawę pieniężną. System ma złagodzić społeczne skutki transformacji energetycznej.
Terminy i wdrożenie
14.09.2023
30.11.2023
01.01.2024
31.12.2049
31.12.2053
Kontekst
Ustawa jest elementem szerszego procesu transformacji energetycznej Polski, związanej z odchodzeniem od węgla jako głównego źródła energii. Wprowadza mechanizmy osłonowe dla pracowników sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego, którzy mogą utracić pracę w związku z wyłączaniem jednostek wytwórczych oraz ograniczaniem lub zakończeniem wydobycia węgla brunatnego. System osłon socjalnych stanowi pomoc publiczną i wymaga notyfikacji do Komisji Europejskiej.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.