Ograniczenie prawa azylu na granicy
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie definicji 'instrumentalizacji' migracji jako działań państwa graniczącego z Polską
- Możliwość czasowego ograniczenia prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową na okres do 60 dni
- Możliwość przedłużenia ograniczenia o kolejne 60 dni za zgodą Sejmu
- Wyłączenie z ograniczeń szczególnych grup cudzoziemców (m.in. małoletnich bez opieki, kobiet w ciąży)
- Dodanie nowych przesłanek odmowy nadania statusu uchodźcy
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Cudzoziemcy próbujący przekroczyć granicę w miejscach objętych ograniczeniem nie będą mogli złożyć wniosku o ochronę międzynarodową. Straż Graniczna będzie mogła odmówić przyjęcia wniosku, z wyjątkiem osób z grup szczególnie wrażliwych. Decyzja o wprowadzeniu ograniczeń będzie podejmowana przez Radę Ministrów w formie rozporządzenia. Zmiany mają na celu przeciwdziałanie zorganizowanym akcjom przerzutu migrantów przez granicę.
Terminy i wdrożenie
27.03.2025
od 27.03.2025
Kontekst
Ustawa jest odpowiedzią na zagrożenia związane z instrumentalizacją migracji przez państwa graniczące z Polską, które mogą wykorzystywać przepływ cudzoziemców jako narzędzie destabilizacji sytuacji wewnętrznej kraju. Zmiany mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granicy państwowej przy jednoczesnym zachowaniu ochrony dla osób szczególnie wrażliwych.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.