Ograniczenie plastiku jednorazowego w obrocie

Opublikowano: 09.05.2023
Gospodarka odpadamiOchrona środowiskaPrzedsiębiorczość
Ustawa wprowadza szereg ograniczeń dotyczących produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym zakaz wprowadzania niektórych produktów, obowiązek pobierania opłat za inne oraz wymogi dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu.

Kogo dotyczy?

Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznychJednostki handlu detalicznego i hurtowegoJednostki gastronomiczneKonsumenciPrzedsiębiorcy wprowadzający do obrotu narzędzia połowowe zawierające tworzywa sztuczne

Najważniejsze zmiany

  • Zakaz wprowadzania do obrotu niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz wyrobów z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych
  • Obowiązek pobierania opłaty od konsumentów za niektóre produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
  • Obowiązek finansowania kosztów zbierania, transportu i przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych
  • Wymóg odpowiedniego oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
  • Obowiązek osiągnięcia określonych poziomów selektywnego zbierania i recyklingu

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Konsumenci będą płacić dodatkową opłatę za niektóre produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Z rynku znikną całkowicie niektóre produkty plastikowe, jak słomki, sztućce czy mieszadełka. Przedsiębiorcy będą musieli zapewnić alternatywne opakowania wykonane z innych materiałów lub opakowania wielokrotnego użytku. Wzrosną koszty dla przedsiębiorców związane z opłatami i dostosowaniem się do nowych wymogów.

Terminy i wdrożenie

Zakaz wprowadzania do obrotu niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
09.05.2023
Obowiązek pobierania opłat od konsumentów za niektóre produkty jednorazowego użytku
09.05.2023
Osiągnięcie 25% udziału tworzyw sztucznych z recyklingu w butelkach PET
01.01.2025
Osiągnięcie 77% poziomu selektywnego zbierania butelek plastikowych
01.01.2025
Osiągnięcie 30% udziału tworzyw sztucznych z recyklingu we wszystkich butelkach plastikowych
01.01.2030

Kontekst

Ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Jest to część szerszej strategii UE dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym i walki z zanieczyszczeniem plastikiem, szczególnie w środowisku morskim.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.