Ograniczenie czasu podważania decyzji administracyjnych
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie 10-letniego terminu, po którym nie można stwierdzić nieważności decyzji administracyjnej
- Wprowadzenie 30-letniego terminu, po którym nie można wszcząć postępowania o stwierdzenie nieważności
- Automatyczne umorzenie toczących się postępowań wszczętych po upływie 30 lat od wydania decyzji
- Zastosowanie nowych przepisów do postępowań będących w toku
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Obywatele i przedsiębiorcy uzyskają większą pewność prawną co do decyzji administracyjnych sprzed lat. Właściciele nieruchomości nie będą musieli obawiać się podważenia bardzo starych decyzji. Jednocześnie osoby, które chciałyby podważyć dawne decyzje (np. nacjonalizacyjne czy wywłaszczeniowe), będą miały ograniczone możliwości dochodzenia swoich praw. Ustawa znacząco wpłynie na postępowania reprywatyzacyjne.
Terminy i wdrożenie
16.08.2021
15.09.2021
15.09.2021
Kontekst
Ustawa została wprowadzona w odpowiedzi na problem niepewności prawnej związanej z możliwością podważania bardzo starych decyzji administracyjnych, co szczególnie dotyczyło spraw reprywatyzacyjnych i roszczeń majątkowych. Zmiany mają na celu zwiększenie stabilności stosunków prawnych i ochronę obecnych właścicieli nieruchomości, ale budzą kontrowersje wśród osób dochodzących roszczeń z tytułu dawnych decyzji wywłaszczeniowych czy nacjonalizacyjnych.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.