Nowy system zbierania danych z gospodarstw rolnych

Opublikowano: 25.03.2025
Administracja publicznaOchrona środowiskaRolnictwo
Ustawa wprowadza unijną sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN), określając zasady zbierania, przetwarzania i wykorzystywania danych o gospodarstwach rolnych w Polsce.

Kogo dotyczy?

RolnicyWojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczegoInstytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki ŻywnościowejMinisterstwo RolnictwaGłówny Urząd Statystyczny

Najważniejsze zmiany

  • Utworzenie unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN)
  • Powołanie Komitetu Krajowego ds. FSDN jako organu nadzorującego
  • Wyznaczenie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa jako agencji łącznikowej odpowiedzialnej za zbieranie danych
  • Wprowadzenie świadczenia pieniężnego dla rolników za udział w systemie
  • Zwolnienie z podatku dochodowego świadczeń wypłacanych rolnikom za udział w FSDN

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Rolnicy będą mogli dobrowolnie uczestniczyć w systemie zbierania danych o zrównoważeniu gospodarstw, za co otrzymają świadczenie pieniężne zwolnione z podatku. Dane będą zbierane przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. System pozwoli na lepsze monitorowanie stanu polskiego rolnictwa i dostosowanie polityki rolnej do rzeczywistych potrzeb.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
08.04.2025
Powołanie członków Komitetu Krajowego ds. FSDN
do 08.10.2025
Rozpoczęcie zbierania danych FSDN
2025

Kontekst

Ustawa jest elementem dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej w zakresie monitorowania zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Zastępuje dotychczasową ustawę o zbieraniu i wykorzystywaniu danych rachunkowych z gospodarstw rolnych, rozszerzając zakres zbieranych informacji o aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.