Nowy system poboru opłat drogowych

Opublikowano: 23.06.2020
Administracja publicznaPodatki i finanseTransport i komunikacja
Ustawa przenosi kompetencje poboru opłat za przejazd drogami krajowymi z Głównego Inspektora Transportu Drogowego do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wprowadzając nowy system teleinformatyczny do poboru opłat.

Kogo dotyczy?

Kierowcy pojazdów ciężarowychPrzedsiębiorcy transportowiWłaściciele i posiadacze pojazdówKrajowa Administracja SkarbowaGłówny Inspektor Transportu Drogowego

Najważniejsze zmiany

  • Przeniesienie kompetencji poboru opłat drogowych z GITD do Szefa KAS
  • Wprowadzenie nowego systemu teleinformatycznego do poboru opłat (System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS)
  • Umożliwienie wykorzystania urządzeń mobilnych do poboru opłat elektronicznych
  • Nowe obowiązki rejestracyjne dla korzystających z dróg
  • Wprowadzenie nowych kar za naruszenie przepisów dotyczących opłat drogowych

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Kierowcy pojazdów ciężarowych będą musieli zarejestrować się w nowym systemie i wyposażyć pojazdy w urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych. Możliwe będzie korzystanie z urządzeń mobilnych z odpowiednim oprogramowaniem zamiast dotychczasowych urządzeń pokładowych. Właściciele pojazdów będą musieli aktualizować dane w rejestrze przed rozpoczęciem przejazdu. Wprowadzono nowe kary za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z rejestracją i przekazywaniem danych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
01.07.2020
Przejęcie mienia i dokumentacji od GITD
30.08.2020
Uruchomienie nowego systemu poboru opłat
do 01.07.2021

Kontekst

Zmiana ma na celu usprawnienie systemu poboru opłat drogowych i zwiększenie jego efektywności poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dotychczasowy system viaTOLL zostanie zastąpiony nowym systemem zarządzanym przez Krajową Administrację Skarbową, co ma zapewnić lepszą kontrolę nad wpływami z opłat drogowych i zmniejszyć koszty obsługi systemu.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.