Nowy system kaucyjny za butelki i puszki
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych, puszek metalowych i butelek szklanych wielokrotnego użytku
- Obowiązek osiągania minimalnych poziomów selektywnego zbierania opakowań (77% w 2025 r., docelowo 90% w 2029 r.)
- Obowiązkowe uczestnictwo sklepów w systemie kaucyjnym (pobieranie kaucji przez wszystkie sklepy, a zwrot opakowań obowiązkowy w sklepach powyżej 200 m²)
- Utworzenie podmiotów reprezentujących odpowiedzialnych za organizację i prowadzenie systemu kaucyjnego
- Maksymalna wysokość kaucji ustalona na 2 zł
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Konsumenci będą płacić kaucję przy zakupie napojów w określonych opakowaniach, którą odzyskają po zwrocie pustych opakowań. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m² będą musiały przyjmować puste opakowania i zwracać kaucję. Mniejsze sklepy muszą pobierać kaucję, ale mogą dobrowolnie zdecydować o przyjmowaniu opakowań. System ma zapewnić wyższy poziom recyklingu i zmniejszyć ilość odpadów w środowisku.
Terminy i wdrożenie
12.10.2023
2024
01.01.2025
31.12.2025
Kontekst
Ustawa wdraża dyrektywę UE 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Celem jest zwiększenie poziomu recyklingu opakowań po napojach i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska lub do środowiska. System kaucyjny ma zachęcić konsumentów do zwrotu opakowań i umożliwić ich ponowne wykorzystanie lub przetworzenie.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.