Nowy system informacji o rachunkach bankowych

Opublikowano: 26.01.2023
Bezpieczeństwo publiczneFinanse i bankowośćPrzeciwdziałanie przestępczości
Ustawa wprowadza System Informacji Finansowej (SInF) gromadzący dane o rachunkach bankowych i skrytkach sejfowych w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu oraz wykrywania przestępstw.

Kogo dotyczy?

Banki i instytucje kredytoweSpółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytoweInstytucje płatniczeFirmy inwestycyjnePodmioty udostępniające skrytki sejfoweOrgany ścigania i wymiaru sprawiedliwościPosiadacze rachunków bankowych

Najważniejsze zmiany

  • Utworzenie centralnej bazy danych o rachunkach bankowych i skrytkach sejfowych
  • Obowiązek przekazywania przez instytucje finansowe informacji o rachunkach i ich posiadaczach
  • Dostęp do bazy danych dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości
  • Rejestrowanie i kontrola dostępu do informacji zgromadzonych w systemie
  • Kary pieniężne do 1,5 mln zł za nieprzekazywanie lub nieprawidłowe przekazywanie informacji

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Obywatele nie muszą podejmować żadnych działań - dane o ich rachunkach będą automatycznie przekazywane do systemu przez banki i inne instytucje finansowe. System zwiększy skuteczność wykrywania przestępstw finansowych i ułatwi identyfikację majątku pochodzącego z przestępstw. Dostęp do danych będzie ściśle kontrolowany i rejestrowany, a nieuprawnione wykorzystanie informacji zagrożone karą pozbawienia wolności.

Terminy i wdrożenie

Utworzenie Systemu Informacji Finansowej
09.02.2023
Rozpoczęcie przekazywania danych przez banki i SKOK-i
09.04.2023
Rozpoczęcie przekazywania danych przez pozostałe instytucje
09.08.2023
Udostępnienie informacji organom ścigania
09.02.2024

Kontekst

Ustawa wdraża dyrektywy UE dotyczące zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy oraz ułatwiające korzystanie z informacji finansowych w celu zwalczania przestępczości. System ma zwiększyć skuteczność organów ścigania w wykrywaniu przestępstw finansowych i odzyskiwaniu mienia pochodzącego z przestępstw.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.