Nowy podział dochodów samorządów terytorialnych
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Nowy sposób obliczania udziału samorządów w podatkach PIT i CIT (średnia z 3 lat)
- Wprowadzenie części rozwojowej subwencji ogólnej dla samorządów
- Mechanizm stabilizujący dochody samorządów w przypadku spadku wpływów podatkowych
- Nowe zasady zwrotu nienależnie pobranych kwot subwencji oświatowej
- Jednorazowe wsparcie samorządów w 2021 roku kwotą 8 mld zł
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Samorządy otrzymają bardziej stabilne i przewidywalne źródła dochodów, mniej zależne od wahań koniunktury gospodarczej. Wprowadzenie części rozwojowej subwencji ma wspierać inwestycje samorządowe. Nowy system rozliczania subwencji oświatowej umożliwi rozłożenie zwrotu nienależnie pobranych kwot na raty. Jednorazowe wsparcie 8 mld zł w 2021 roku pomoże samorządom w realizacji zadań publicznych.
Terminy i wdrożenie
2021
01.01.2022
01.01.2023
01.01.2023
01.01.2024
Kontekst
Ustawa jest odpowiedzią na potrzebę stabilizacji dochodów samorządów, które w ostatnich latach były narażone na wahania wpływów podatkowych. Zmiany mają również na celu wyrównanie dysproporcji rozwojowych między poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz wsparcie ich działalności inwestycyjnej. Reforma jest częścią szerszych zmian w finansach publicznych związanych z programem Polski Ład.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.