Nowy instytut medyczny dla służb mundurowych

Opublikowano: 22.12.2022
Administracja publicznaNauka i szkolnictwo wyższeObronność i bezpieczeństwoOchrona zdrowia
Ustawa tworzy Państwowy Instytut Medyczny MSWiA poprzez przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, nadając mu status państwowego instytutu badawczego z rozszerzonymi kompetencjami w zakresie opieki zdrowotnej dla służb mundurowych.

Kogo dotyczy?

Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony PaństwaPracownicy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiAKadry medyczne kształcące się w InstytuciePacjenci korzystający z usług medycznych Instytutu

Najważniejsze zmiany

  • Przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w państwowy instytut badawczy
  • Rozszerzenie zadań o działalność naukową, badawczą i dydaktyczną w dziedzinie medycyny
  • Możliwość nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego
  • Opracowywanie standardów opieki zdrowotnej dla funkcjonariuszy służb mundurowych
  • Prowadzenie badań naukowych w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Funkcjonariusze służb mundurowych otrzymają dostęp do specjalistycznej opieki medycznej dostosowanej do specyfiki ich pracy. Instytut będzie prowadził badania naukowe i kształcił kadry medyczne, co powinno przełożyć się na wyższy poziom usług medycznych. Pacjenci korzystający z usług byłego CSK MSWiA nie odczują bezpośrednich zmian w dostępie do świadczeń, ale w dłuższej perspektywie mogą zyskać na jakości opieki.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
01.01.2023
Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą
31.01.2023
Nadanie statutu Instytutowi
01.04.2023
Powołanie Rady Naukowej
01.04.2023

Kontekst

Przekształcenie szpitala w instytut badawczy wpisuje się w szerszą strategię rozwoju zaplecza naukowego i medycznego dla służb mundurowych. Zmiana ma na celu podniesienie jakości opieki zdrowotnej dla funkcjonariuszy oraz rozwój badań naukowych w obszarze medycyny związanej z bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Instytut będzie mógł prowadzić bardziej zaawansowane badania, kształcić kadry medyczne oraz opracowywać standardy postępowania medycznego na wypadek zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.