Nowe zasady zarządzania grupami spółek

Opublikowano: 12.04.2022
Nadzór korporacyjnyPrawo gospodarczeSpółki handlowe
Ustawa wprowadza do Kodeksu spółek handlowych nowe regulacje dotyczące grup spółek (tzw. prawo holdingowe), wzmacnia nadzór w spółkach oraz precyzuje obowiązki członków organów spółek.

Kogo dotyczy?

Spółki kapitałowe (sp. z o.o., PSA, S.A.)Członkowie zarządów i rad nadzorczychWspólnicy i akcjonariuszeWierzyciele spółek

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie pojęcia 'grupy spółek' i regulacji dotyczących relacji między spółką dominującą a zależnymi
  • Możliwość wydawania wiążących poleceń spółkom zależnym przez spółkę dominującą
  • Wzmocnienie uprawnień rad nadzorczych, w tym prawo żądania informacji i dokumentów
  • Wprowadzenie instytucji doradcy rady nadzorczej
  • Nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności członków organów spółek

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Ustawa umożliwi efektywniejsze zarządzanie grupami spółek poprzez wprowadzenie mechanizmu wiążących poleceń. Wzmocni pozycję rad nadzorczych, które będą miały szerszy dostęp do informacji i możliwość korzystania z zewnętrznych doradców. Wprowadza też ochronę wspólników mniejszościowych w grupach spółek, w tym prawo żądania odkupu ich udziałów lub akcji. Ustawa precyzuje również zasady odpowiedzialności członków organów spółek.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
13.10.2022
Ujawnienie uczestnictwa w grupie spółek w rejestrze
od 13.10.2022
Przepisy dotyczące składek zdrowotnych
13.04.2022

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na potrzebę uregulowania funkcjonowania grup spółek (holdingów), które dotychczas nie miały dedykowanych przepisów w polskim prawie. Wprowadza też rozwiązania zwiększające efektywność nadzoru korporacyjnego, co ma zapobiegać nadużyciom w spółkach. Dodatkowo ustawa przenosi niektóre kompetencje między ministerstwami, w szczególności w zakresie rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.