Nowe zasady wykorzystania biopaliw w transporcie

Opublikowano: 12.03.2025
EnergetykaOchrona środowiskaTransport i komunikacja
Ustawa dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw UE dotyczących promowania energii ze źródeł odnawialnych, wprowadzając nowe definicje i zasady wykorzystania biokomponentów, biopaliw oraz innych paliw odnawialnych w transporcie.

Kogo dotyczy?

Producenci biokomponentów i biopaliwPrzedsiębiorstwa transportoweOperatorzy infrastruktury ładowaniaPrzewoźnicy kolejowiPodmioty realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy

Najważniejsze zmiany

  • Rozszerzenie definicji Narodowego Celu Wskaźnikowego o nowe rodzaje paliw odnawialnych i energię elektryczną z OZE
  • Wprowadzenie nowych kategorii paliw: ciekłe i gazowe paliwa węglowe pochodzące z recyklingu
  • Nowe zasady certyfikacji i weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju dla biokomponentów
  • Uwzględnienie energii elektrycznej z OZE dostarczanej do pojazdów drogowych i kolejowych
  • Wprowadzenie szczegółowych metodyk obliczania emisji gazów cieplarnianych dla różnych rodzajów biopaliw

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Ustawa zwiększy udział paliw odnawialnych w transporcie, co przyczyni się do redukcji emisji CO2. Przedsiębiorstwa transportowe będą miały dostęp do szerszej gamy paliw alternatywnych. Operatorzy infrastruktury ładowania zyskają nowe możliwości wliczania energii elektrycznej z OZE do realizacji celów środowiskowych. Producenci biokomponentów będą musieli dostosować się do nowych wymogów certyfikacji.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
kwiecień 2025
Dostosowanie systemów certyfikacji
2025-2026
Pełne wdrożenie nowych zasad obliczania Narodowego Celu Wskaźnikowego
styczeń 2026

Kontekst

Ustawa stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych oraz szeregu rozporządzeń UE. Jest częścią szerszej strategii dekarbonizacji transportu i zwiększania udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym UE.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.