Nowe zasady w sprawach rodzinnych międzynarodowych
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie nowych zasad uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń w sprawach rodzinnych
- Usprawnienie procedur w sprawach o uprowadzenie dziecka za granicę
- Możliwość zawierania porozumień między rodzicami w toku postępowania o odebranie dziecka
- Nowe zasady wydawania zaświadczeń do orzeczeń w sprawach rodzinnych na potrzeby ich uznania w innych krajach UE
- Określenie procedur odmowy uznania lub wykonania zagranicznych orzeczeń
Praktyczne skutki dla obywateli
Średni wpływ - Rodzice w międzynarodowych sporach o dzieci będą mogli łatwiej zawierać porozumienia dotyczące opieki nad dzieckiem, kontaktów i alimentów. Uproszczone zostaną procedury uznawania i wykonywania orzeczeń wydanych w innych krajach UE. Dzieci będą lepiej chronione w przypadkach uprowadzeń transgranicznych. Sądy otrzymają jaśniejsze wytyczne dotyczące jurysdykcji w sprawach międzynarodowych.
Terminy i wdrożenie
16.03.2023
03.03.2023
Kontekst
Ustawa stanowi implementację rozporządzenia UE 2019/1111, które zastąpiło wcześniejsze rozporządzenie 2201/2003. Zmiany mają na celu usprawnienie współpracy sądowej w sprawach rodzinnych między państwami członkowskimi UE oraz lepszą ochronę interesów dzieci w sprawach transgranicznych, szczególnie w przypadkach uprowadzeń rodzicielskich.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.