Nowe zasady oznakowania substancji chemicznych

Opublikowano: 04.08.2020
Bezpieczeństwo chemiczneOchrona środowiskaOchrona zdrowia
Ustawa wprowadza zmiany w przepisach dotyczących substancji chemicznych i ich mieszanin, dostosowując polskie prawo do regulacji UE w zakresie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji stwarzających zagrożenie.

Kogo dotyczy?

Producenci substancji chemicznychImporterzy substancji chemicznychDystrybutorzy substancji chemicznychPrzedsiębiorcy stosujący substancje chemiczneBiuro do spraw Substancji Chemicznych (dawniej Inspektor do spraw Substancji Chemicznych)

Najważniejsze zmiany

  • Zmiana nazwy organu z 'Inspektora do spraw Substancji Chemicznych' na 'Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych'
  • Wprowadzenie nowych zasad przekazywania informacji o mieszaninach stwarzających zagrożenie
  • Aktualizacja przepisów dotyczących oznakowania i obrotu substancjami niebezpiecznymi
  • Dostosowanie przepisów karnych do nowych regulacji UE
  • Wprowadzenie obowiązku elektronicznego przekazywania informacji o mieszaninach stwarzających zagrożenie

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych wymogów oznakowania i przekazywania informacji o substancjach chemicznych. Zmienia się sposób raportowania danych o mieszaninach stwarzających zagrożenie - będzie to odbywać się drogą elektroniczną. Zwiększa się bezpieczeństwo stosowania substancji chemicznych dzięki lepszemu dostępowi służb medycznych i ratowniczych do informacji o niebezpiecznych mieszaninach.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
19.08.2020
Przekazywanie informacji o mieszaninach stwarzających zagrożenie
zgodnie z harmonogramem UE
Wydanie nowych przepisów wykonawczych
do 19.08.2021

Kontekst

Ustawa stanowi implementację przepisów UE dotyczących klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji chemicznych (rozporządzenie CLP). Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa stosowania substancji chemicznych oraz usprawnienie przepływu informacji o substancjach stwarzających zagrożenie między producentami a służbami ratunkowymi i medycznymi.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.