Nowe zasady opieki medycznej w więzieniach

Opublikowano: 28.01.2021
Bezpieczeństwo publiczneCOVID-19Ochrona zdrowiaSłużby mundurowe
Ustawa wprowadza zmiany w funkcjonowaniu Służby Więziennej i opiece medycznej nad osadzonymi w czasie pandemii COVID-19, w tym możliwość teleporad i reorganizacji podmiotów leczniczych w więziennictwie.

Kogo dotyczy?

Funkcjonariusze Służby WięziennejOsoby pozbawione wolnościPersonel medyczny w więziennictwieDyrektor Generalny Służby Więziennej

Najważniejsze zmiany

  • Określenie limitów wydatków budżetowych na świadczenia dla Służby Więziennej na lata 2022-2031
  • Możliwość skierowania funkcjonariuszy Służby Więziennej do pracy przy zwalczaniu epidemii
  • Uprawnienie Dyrektora Generalnego SW do reorganizacji podmiotów leczniczych w więziennictwie
  • Wprowadzenie teleporad lekarskich dla osadzonych bez bezpośredniego kontaktu
  • Ograniczenie badań kontrolnych osadzonych przed transportem lub zwolnieniem

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Ustawa umożliwia sprawniejsze funkcjonowanie opieki medycznej w zakładach karnych podczas pandemii. Osadzeni mogą otrzymywać porady lekarskie bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a leki mogą być wydawane przez funkcjonariuszy. Ograniczono również obowiązkowe badania kontrolne przed transportem osadzonych, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
11.02.2021
Wejście w życie przepisów o limitach wydatków
01.01.2022

Kontekst

Ustawa została wprowadzona w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią COVID-19 w zakładach karnych. Celem jest zapewnienie ciągłości opieki medycznej dla osadzonych przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa wśród osób pozbawionych wolności i funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.