Nowe zasady obliczania limitu wydatków budżetowych

Opublikowano: 19.08.2022
Budżet państwaFinanse publiczneOchrona środowiska
Ustawa wprowadza zmiany w sposobie obliczania limitu wydatków budżetowych oraz modyfikuje zasady planowania finansowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kogo dotyczy?

Ministerstwo FinansówOrgany administracji publicznejNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejBank Gospodarstwa Krajowego

Najważniejsze zmiany

  • Modyfikacja wzoru do obliczania kwoty wydatków budżetowych na dany rok
  • Wyłączenie niektórych przepływów finansowych z limitu wydatków
  • Wprowadzenie nowych zasad planowania finansowego dla NFOŚiGW
  • Dostosowanie przepisów do wymogów dyrektywy UE dotyczącej ram budżetowych
  • Określenie szczegółowych informacji wymaganych w uzasadnieniu projektu ustawy budżetowej

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Ustawa ma charakter techniczny i dotyczy głównie instytucji państwowych. Nie wpływa bezpośrednio na obywateli, ale pośrednio może przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania finansami publicznymi. Zmiany w sposobie obliczania limitu wydatków budżetowych mają na celu lepsze dostosowanie budżetu do sytuacji gospodarczej kraju, szczególnie w okresach spowolnienia gospodarczego.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
20.08.2022
Zastosowanie nowych przepisów do projektu ustawy budżetowej
01.01.2023
Zastosowanie nowych zasad planowania finansowego NFOŚiGW
01.01.2024

Kontekst

Ustawa stanowi uzupełnienie wdrożenia dyrektywy Rady 2011/85/UE z dnia 8 listopada 2011 r. w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich. Zmiany mają na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów unijnych oraz usprawnienie procesu planowania i zarządzania finansami publicznymi, szczególnie w kontekście nieprzewidzianych sytuacji gospodarczych.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.